REPOSITORY

THE NICOLAUS COPERNICUS UNIVERSITY
IN TORUŃ

is an institutional repository of Nicolaus Copernicus University in Toruń. The task of the Repository is to promote scientific achievements and research conducted at NCU and to support teaching.

Recent Submissions

Item
Eyetracking jako jeden ze sposobów oceny doświadczeń użytkownika (UX)
(2024) Weronika Kortas; Adam Szalach
Cel/Teza: Zastosowanie technologii eyetrackingu jako metody i techniki pomiarowej w badaniach nad user experience otwiera nowe możliwości zrozumienia, w jaki sposób ludzie odbierają i reagują na różnego rodzaju interakcje z technologią. Koncepcja/Metody badań: Śledzenie ruchu oka użytkownika podczas korzystania z interfejsów pozwala na dokładniejszą analizę, co przyciąga ich uwagę i jakie elementy wpływają na ich zachowanie. Analiza piśmiennictwa jest wykorzystana do uporządkowania terminologii oraz przedstawienia wybranych przykładów realizowanych badań. Wyniki i wnioski: Zastosowanie eyetrackingu w badaniach nad UX umożliwia dogłębne zrozumienie reakcji użytkowników na interfejsy oraz identyfikację czynników wpływających na ich doświadczenie z produktami technologicznymi. Oryginalność/Wartość poznawcza: Artykuł koncentruje się na wykorzystaniu eyetrackingu w kontekście badań nad user experience, co przynosi pogłębione zrozumienie zachowań użytkowników w interakcjach z technologią. Wnosi również wartość poprzez analizę literatury i przedstawienie przykładów badań.
Item
Eye tracking and exploring AI potential in describing and generating images: a contribution to research on generative art
(Wydawnictwo SIGMA-NOT, 2025-03) Osińska Veslava; Szalach Adam; Piotrowski Dominik Mirosław; Martinez Jesus Casal
Over the past few years, AI development has impacted fields like computer vision, image description, and generation. The article explored AI's capability to create descriptions and generate images, comparing these with human perception. Images were examined using eye tracking in a VR art gallery and on a desktop. The study involved expert and AI descriptions of BITSCOPE project images, followed by AI-generated images based on those descriptions, focusing on gaze plot metrics. W ciągu ostatnich kilku lat rozwój sztucznej inteligencji (SI) przyczynił się do postępów w takich dziedzinach jak widzenie komputerowe, opisywanie i generowanie obrazów. Analizy skupiły się na zdolności SI do tworzenia opisów i generowania obrazów, porównując je z ludzką percepcją. Obrazy były badane za pomocą śledzenia ruchu gałek ocznych w galerii sztuki VR oraz w środowisku stacjonarnym. Badanie obejmowało opisy obrazów projektu BITSCOPE dokonane przez eksperta i SI, a następnie generowane przez SI obrazy na podstawie tych opisów, koncentrując się na metrykach śledzenia wzroku.
Item
On-ja Artura Sandauera
(2010) Wołk, Marcin
Item